کتامین درمانی

درمان اختلال افسردگی با روش کتامین تراپی در بیمارستان روانپزشکی ایرانیان

گردآورنده: نرگس اصفهانی

افسردگی یک بیماری شایع و جدی پزشکی است که بر احساس فرد؛ طرز تفکر و نحوه عملکرد تاثیر منفی می گذارد .علائم افسردگی می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد که شامل: احساس غمگینی یا داشتن خلق و خوی افسرده؛ از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیتهایی که زمانی فرد از آن لذت می برده، کاهش یا افزایش وزن، تغییر در اشتها، بی خوابی یا پرخوابی در تمام مدت روز،‌ خستگی یا از دست دادن انرژی،‌ احساس بی ارزشی یا گناه بیش از حد، اختلال در توجه و تمرکز، افکار مرگ و عقاید خودکشی مکرر و حتی در شرایط حاد این اختلال، اقدام به خودکشی یا برنامه ریزی برای خودکشی هم وجود دارد.

خوشبختانه این اختلال قابل درمان هست امروزه روشهای جدید درمانی متفاوتی برای این اختلال وجود دارد که می توان به کتامین درمانی اشاره کرد.

کتامین در دهه ۱۹۶۰ در بلژیک به عنوان داروی بیهوشی برای حیوانات مورد استفاده قرار گرفت. FDA در سال ۱۹۷۰ آن را به عنوان داروی بیهوشی برای مردم تایید کرد .

در این روش ماده‌ای به نام کتامین، که در اصل یک بیهوش کننده و مخدر است، به شیوه تخصصی تحت نظر متخصص به بدن وارد می‌شود. درمان ممکن است به وسیله تزریق، اسپری بینی و یا پاستیل‌های خوراکی باشد.

کتامین باعث چیزی می شود که پزشکان آن را "تجربه تجزیه ایی" می نامند و اغلب دیگران آن را "سفر " می نامند. کتامین ممکن است در برخی از بیماران احساس غیرواقعی ایجاد کند ازجمله به تحریفات بینایی و حسی و یا احساس تحریف شده در مورد بدن و افکار و باورهای غیر معمول موقت اشاره کرد.

به نظر می رسد پتانسیل این دارو به عنوان درمانی برای افسردگی و پادزهر افکار خودکشی توجه محققان را به خود جلب کرده است؛  واضح است استفاده گاه به گاه درمانی برای استفاده تحت نظارت پزشکی ایجاد کرده اند که ممکن است به افرادی که ازداروهای دیگر تسکین نمی یابند کمک کند.

FDA هشدار داده است که کتامین و محصولات کتامین مرکب برای درمان هر گونه اختلال روانپزشکی مورد تایید نیست. پزشکانی که کتامین وریدی را تجویز می کنند، تمایل دارند به بیماران توصیه کنند که داروهای ضد افسردگی خود را به صورت منظم ادامه دهند چون معتقد هستند کتامین یک مداخله است؛ اما مفهوم درمان بسیار گسترده تر از آن است.

داروی کتامین یکی از معدود داروهایی است که امروزه در سراسر جهان به عنوان" درمان اختلال افسردگی" با اثرگذاری قوی و سریع مورد استفاده قرار می گیرد. این روش درمانی به حدی محبوب شده که در سراسر جهان کلینیکها و مراکز درمانی با عنوان " کتامین تراپی" تاسیس شده است.

نتایج پژوهش ها نشان می دهد که علائم افسردگی،‌ در اولین جلسه تا پایان جلسات درمانی بطور چشمگیری کاهش می یابد. با توجه به تاثیر قابل ملاحظه روش "کتامین تراپی "در کاهش علائم اختلال افسردگی و نداشتن عوارض جانبی می توان از این دارو به عنوان درمان کمکی و بسیار موثر در درمان بیماران مبتلا به اختلال افسردگی استفاده کرد.

"بیمارستان روانپزشکی ایرانیان" یک بیمارستان تک تخصصی بوده که با بهره گیری از علم و تجربه؛ به شیوه نو با به کارگیری متخصصان بیهوشی و روانپزشکی،‌ تکنسین های ورزیده و روانشناسان مجرب و پرستاران با تمرکز ویژه به این امر بهترین خدمات را در درمان افراد مبتلا به اختلال افسردگی با روش " کتامین تراپی" ارائه می نماید.

ساعات حضور برای انجام خدمات کتامین درمانی در بیمارستان روان پزشکی ایرانیان روزهای فرد هفته از ساعت ۸ صبح الی ۱۵:۰۰ پذیرش انجام می شود، قبل از مراجعه با بخش پذیرش بیمارستان تلفنی هماهنگ شود.

سایر خدمات