الکتروشوک

الکتروشوک چیست؟

الکتروشوک درمانی، یکی از موثرترین درمان­ های روانپزشکی می­ باشد که در درمان برخی از بیماری ­هایی روانپزشکی از جمله افسردگی شدید و حملات شیدایی مقاوم به درمان کاربرد دارد.

این روش در خانم ­های باردار و سالمندان که عوارض درمان دارویی در آنها زیاد است در مواردی که اندیکاسیون داشته باشد، بهترین درمان است. ضمنا در مواردی که افکار خودکشی وجود داشته باشد کاربرد آن تقریبا جنبه الزامی دارد.

الکتروشوک در واقع ایجاد تشنج صرعی کنترل شده توسط تحریک الکتریکی می باشد. که با رعایت فرایند خاص صورت می­ گیرد و بیمار در جریان این فرایند متحمل ناراحتی­ خاص نمی ­شود. به عبارت دیگر این مراحل در جریان یک بیهوشی چند دقیقه ­ای انجام خواهد شد. پ‍ژوهش های که در زمینه درمان با الکتروشوک انجام شده، مبین آن است که هیچگونه ضرر و زیانی برای بیمار نخواهد داشت و اختلال حافظه­ ای که گاه بعد از انجام این درمان مشاهده می­ شود ظرف حداکثر سه ماه برطرف می­ گردد.

تعداد جلسات الکتروشوک در یک دوره­ درمانی شش تا دوازه جلسه می ­باشد و تحقیقات در این زمینه نشان داده است که اگر بعد از سه جلسه انجام الکتروشوک اثربخشی درمان مثبت بود باید حداقل تا شش جلسه ادامه یابد.

 

مسئول واحد: دکتر محمدرضا گلستانی

سمت: متخصص بیهوشی

ساعت حضور: همه روزه به جزء روزهای شنبه ساعت ۰۸:۰۰ با تعیین وقت قبلی انجام می شود.

سایر خدمات