کتامین درمانی

درمان افسردگی با روش کتامین تراپی

نرگس اصفهانی

اختلال افسردگی، یک وضعیت ناتوان کننده است و در سراسر جهان میلیونها نفر را تحت تاثیر قرار داده و بار قابل توجهی بر سلامت و وضعیت اجتماعی و اقتصادی فرد و خانواده ی فرد مبتلا وارد می کند امروزه با توجه به روشهای جدید درمانی خوشبختانه این اختلال قابل درمان است؛ یکی از روشهای نوین در درمان این اختلال می توان به درمان با کتامین تراپی اشاره کرد.

بیمارستان روانپزشکی ایرانیان اولین مرکز در ایران در زمینه درمان با کتامین از سال ۱۳۹۹تا کنون فعالیت دارد بیمارانی که در این مرکز تحت درمان با کتامین تراپی بودند نتایج قابل توجهی نسبت به این درمان دریافت کرده اند. نتایج تحقیقات در این زمینه نشان میدهد که:

در جلسه اول تاثیردرمان  روی افسردگی مشاهده شده و در طی تکمیل جلسات سیر افسردگی به صورت نزولی بوده و با توجه به تاثیر قابل ملاحظه کتامین در کاهش علائم افسردگی و نداشتن عوارض جانبی می توان از این دارو به عنوان درمان کمکی در بیماران مبتلا به افسردگی استفاده کرد.همچنین

میانگین شش جلسه در کل ۴/۲۰ است این عدد نشان می دهد که افسردگی کاهش یافته است.

میزان کاهش افسردگی از ۱۰۰ درصد به ارقام فوق در هر جلسه

 

در جلسه اول، شرح حال توسط روانشناس انجام می شود سپس پرسشنامه بک  توضیح داده می شود وازبیمار میخواهیم  که هر یک از سوالها را به دقت مطالعه کند و از بین ۴ گزینه یکی را با توجه به شرایط روحی خود انتخاب نماید ودرپایان پرسشنامه توسط روانشناس نمره گذاری می شود.

بیماران مناسب برای  انجام تزریق کتامین حداقل ۶ ساعت ناشتا باشند داشتن یک همراه الزامی است که می تواند بر بالین مراجعه کننده حضور داشته باشد، پس از انجام کتامین تراپی مراجعه کننده به هیچ عنوان نباید رانندگی کند.

همچنین به مراجعین توضیح  داده می شود که کتامین بطورمعمول یک دارویی بسیار ایمن است و عوارض کمی دارد بنابراین تا زمانی که هیچ علامت قابل توجهی مشکل ساز نباشد می توانیم ادامه دهیم.

بطور کلی، هر گونه تغییردر وضعیت ادراکی مثل، سرگیجه و ضربان قلب توسط بیماران گزارش می شود برخی از بیماران خاص مثل فشار خون بالا، بی نظمی قلبی تزریق کتامین با احتیاط خاصی تجویز می شود.در حین دریافت کتامین بیماران از ماسک چشم استفاده می کنند .در طول جلسه علائم حیاتی مثل ضربان قلب، فشارخون، ضربان تنفس، و اشباع اکسیژن در سطح هوشیاری؛ علائم و نشانه های آن را از طریق مانیتورینگ کنترل می شود. یک گروه پزشکی از جمله متخصص بیهوشی؛ متخصص اعصاب و روان و پرستارو روانشناسان بر بالین مراجعین حضور دارند تا هم از لحاظ فیزیکی وهم  روانی به مراجعین کمک کنند.

پس از دریافت کتامین افراد احساس سوزن سوزن شدن در بدن و آرامش کلی را تجربه می کنند ما سعی کردیم محیط را تا جایی که امکان دارد برای آن وضعیت روانی مساعد نگه داریم ؛ فضای مناسب با نور کافی و استفاده از موسیقی که سطح عملکرد مغزرا در طی روند درمان بالا می برد استفاده کنند؛که در این بخش از درمان زیر ساختارهای مغز شروع به بازسازی و ترمیم می کند افرادی که تجربیات تلخ گذشته باعث عدم تمرکز و احساس ناامیدی و یاس را تجربه می کنند در این بخش از درمان شروع به برون ریزی می کنند که با حالتهای گریه زاری و بیقراری همراه می شود در این هنگام با قطع دارو و با کمک روانشناس شروع به برون ریزی مراجع می کنیم.

بیماران حدودا یک ساعت در وضعیت دراز کشیده می مانند و به دنبال آن تجربه کتامین به پایان می رسد و ما درمورد آنچه که حدودا یکساعت یا حدود آن به وجود می آید بحث می کنیم پس از تجربه اولیه کتامین به پایان می رسد؛ سپس یک روز در میان هفتگی  آنها را ملاقات خواهیم کرد و در مورد تجربه  کتامین بحث خواهیم کرد اینکه چه احساساتی به وجود آمده است معنای آن برای بیمار چیست. چه چیزی دیده است و بعد از تجربه چه احساسی دارند آنچه را که دیده و احساس شده است به گونه ای پیدا می کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید
تعداد کل آرا: 5 میانگین امتیاز: 4