سویه جدید (آفریقایی) ویروس کرونا

درباره سویه جدید ویروس کرونا چه می‌دانیم؟

سویه جدیدی از ویروس کرونا که B.1.1.529 نامیده می‌شود که در آفریقای جنوبی شناسایی شده است و مقامات آن کشور می‌گویند که این موضوع نگران کننده است. ترس از یک سویه جدید که می‌تواند به شیوع بیماری در بسیاری از کشورها دامن بزند، سیستم بهداشتی را تحت فشار قرار دهد، تأثیر واکسن را کم کند و تلاش‌ها برای بازگشایی مرزها و رونق اقتصادی را کم‌رنگ کند از روز گذشته بار دیگر در سراسر جهان ایجاد شده است.

این سویه چه تفاوتی با سویه‌های قبلی دارد؟

دانشمندان می‌گویند که سویه آفریقای جنوبی شامل تعداد زیادی جهش در پروتئین اسپایک است که نقش کلیدی در ورود ویروس به سلول‌های بدن دارد. طبق اطلاعات منتشر شده این سویه به طور کلی دارای ۵۰ جهش است که بیش از ۳۰ جهش روی پروتئین اسپایک رخ داده است. یعنی دو برابر بیشتر از سویه دلتا که در هند شناسایی شد. پروتئین اسپایک همان جایی است که از سوی واکسن‌ها هدف قرار می‌گیرد. محققان همچنان در تلاش برای تعیین این موضوع هستند که آیا این سویه نسبت به سویه‌های قبلی مسری‌تر یا کشنده‌تر است یا نه؟

این سویه از کجا آمده است؟

تاکنون نظر قطعی در این باره منتشر نشده و تنها در حد حدس و گمان است. فرانسوا بالو، یکی از دانشمندان موسسه ژنتیک در لندن گفت که احتمال دارد ویروس در طول عفونت مزمن یک فرد دچار نقص سیستم ایمنی تکامل یافته باشد.
وی این احتمال را مطرح کرد که می‌تواند آن فرد یک بیمار درمان نشده مبتلا به ویروس اچ آی وی/ ایدز باشد. آفریقای جنوبی ۲/۸ میلیون فرد مبتلا به اچ آی وی دارد که بیشترین مورد ابتلا به این بیماری در جهان است.
نوع بتا ویروس کرونا، سویه‌ای که سال گذشته در آفریقای جنوبی شناسایی شد ، ممکن است در یک فرد آلوده به اچ آی وی تکامل یافته باشد.

این سویه چقدر گسترده است؟

به نظر می‌رسد که این سویه، به سویه غالب در آفریقای جنوبی تبدیل شده باشد. به گفته محققان ۹۰ درصد از ۱۱۰۰ مورد ابتلای جدید گزارش شده در روز چهارشنبه در استان گائوتنگ آفریقای جنوبی با مرکزیت ژوهانسبورگ، ناشی از نوع جدید باشد و ممکن است در ۸ استان دیگر این کشور نیز وجود داشته باشد.
در بوتسوانا، کشور همسایه آفریقای جنوبی، مقامات روز دوشنبه ۴ مورد را در افرادی که بطور کامل واکسینه شده بودند ثبت کردند. در هنگ کنگ مسافری از آفریقای جنوبی مبتلا به این سویه بود و مورد دیگری نیز در یک فرد قرنطینه شده شناسایی شد.
علاوه بر ۱ مورد قطعی و ۲ مورد در دست بررسی در اسرائیل، اولین مورد در اروپا نیز روز جمعه در بلژیک شناسایی شد.

این سویه چقدر نگران کننده است؟

برای گفتن میزان نگرانی همچنان زود است . سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که کمتر از ۱۰۰ توالی ژنومی کامل از سویه جدید موجود است که باید روی آن مطالعه شود و همچنین عملکرد واکسن‌های فعلی روی آن بررسی شود. ویروس‌ها همیشه جهش پیدا می‌کنند اما گاهی ویروس در جهش ضعیف‌تر می‌شود و گاهی آن را در فرار از پادتن ماهرتر می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید
تعداد کل آرا: 0 میانگین امتیاز: 0