FA | EN
if (Model != null) {

1400/12/07 13:51:56

کتامین درمانی بخش دوم

از مواد مخدر خیابانی گرفته تا درمانی برای افسردگی

کتامین گزینه ی جدیدی را برای مبتلایان به افسردگی سرسخت ارائه میدهد که به سایر درمان ها پاسخ مطلوبی نمیدهند.

بسیاری مردم کتامین را دارو خیابانی،توهم زا و اعتیادآور میدانند که در صورت سو استفاده میتواند افراد را در معرض خطرات دارویی قرار دهد.اما امروزه پزشکان به طور فزاینده به دنبال داروی کتامین بعنوان یک روش درمانی نجات بخش برای مبتلایان به اختلال افسردگیمقاوم به درمان هستند که ممکن است در معرض خطر خودکشی قرار بگیرند.

دکتر کریستیانا کوزین،استادیار روانپزشکی دانشکده پزشکی هاروارد میگوید :نشان داده شده است که کتامین در افرادی که به درمان ضد افسردگی پاسخ نداده اند موثر است.

سرعت درمان سریع و نوید بخش است ،گاهی اوقات علائم افسردگی را در عرض چند ساعت بعد از اولین درمان داخل وریدی بهبود می بخشد.

درحالیکه کتامین میتوانئ برای خیلی از بیماران رهایی بخش باشد ،این موضوع برای تمامی بیماران صدق نمیکند و استفاده از آ« برای درمان علائم در برخی جلسات و محافل پزشکی همچنان بحث انگیز است.

همانند تمای داروهای دیگر کتامین یک داروی خوب یا بد نیست و با توجه به شرایط بیمار و انتخاب درست طبق مشخصات و علائم هر مراجع میتواند تاثیرات مختلفی داشته باشد و به مرور زمان باید تحت نظارت مستقیم متخصصین قرار گیرد.

انواع استفاده

استفاده از کتامین در علم پزشکی موضوع جدیدی نیست این بطور معمول در بیمارستان ها هم برای بیهوشی و هم برای تسکین درد استفاده می شود.

در حال حاضر استفاده از آن برای افسردگی " برچسب خاموش" استاین بدان معناست که اگرچه کتامین در جامه ی پزشکی اف دی ایتایید شده است اما بطور خاص برای درمان افسردگی تایید نشده و با این حال ممکن است تغییر کند و به قطعیت برسد.

در حال حاضر افرادی که تحت درمان کتامین قرار میگیرندمعمولا این دارو را در کلینیک های تخصصی بصورت داخل وریدی یا به شکل اسپری بینی دریافت میکنند اثرات اسپری بینی به مدت یک یا چند روز ماندگار است  درحالی که تزریق داخل وریدی ممکن است چندین هفته تا یکماه موثر باشد.

در هر دو روش استفاده از آن دوز مورد مصرف بسیار کمتر از دوز لازم برای بیهوشی و یا مصارف غیر قانونی است.

برای افرادی که افسرگی با شدت کمتری دارنداحتمالا در درمان با کتامین تا 60% شانس بهبودی دارند.دکتر کوزین میگوید در میان مبتلایان به اختلال افسردگی عمیق تر و یا مزمن تر، احتمال بهبودی 30%- 40% وجود دارد.او میگوید:نباید انتظار این باشد که افسردگی را در همه ی مبتلایان درمان کند.در حقیقت  کتامین یک درمان کامل نیست و مانند هر داروی دیگر برای بعضی افراد کار میکند و برای برخی بی نتیجه است.

پزشکانی که کتامین را برای افسردگی تجویز میکنندباید بیماران را با دقت مورد بررسی قرار دهند تا اطمینان حاصل شود که این دارو برای فرد مناسب است.او میگوید : همه ی کسانی که مایل به امتحان کتامین هستند کاندیدای خوبی برای این روش نخواهند بود.

در بین کسانی که نباید از کتامین استفاده کننید میتوان به

-افراد با سابقه ی سوء مصرف مواد

-سابقه ی فشار خون بالا

-یک وضعیت پزشکی کنترل نشده

اشاره کرد.

چه کسی میتواند سود ببرد؟

دکتر کوزین میگوید از آنجا که کتامین یک درمان جدید استهنوز سوالات زیادی در مورد آن وجود دارد. برای مثال کدام افراد  به درمان بهتر پاسخ می دهند؟

چه مقدار باید داده شود و چند مرتبه؟

اثرات طولانی مدت درمان چیست؟

وی میگوید توصیه های ایمنی مشخص برای برای استفاده از منزل یا استفاده از آن در کلینیک های درمانی وجود ندارد این بدان معناست که ارائه دهندگان وظیفه دارند بیمار را برای تصمیم گیری آگاهانه در این زمینه راهنمایی کنند

.بهترین راهکارهایی که پزشکان باید در درمان کتامین انجام دهند پیگیری یک ارزیابی جامع ،اخذ رضایت آگاهانه از ومستند کردن شدت افسردگی قبل از شروع تزریق دارو می باشد.

این اقدامات در جهت افزایش اسفاده ایمن از کتامین برای اقسردگی است و ارائه دهندگان میتوانند از آنها برای پیشرفت درمانی مناسب و نتیجه بخش استفاده کنند.

مشکلات احتمالی و سختی های درمان با کتامین:

هزینه:گران است و تحت پوشش بیمه نیست و ممکن است شنا 12 تا 18 دوز در طول یکسال نیاز داشته باشید.

 

ناشناخته ها:

کتامین به مدت کافی برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار نگرفته تا پزشکان بدانند عواقب  ومضرات طولانی مدت آن چیست .برای درک دقیق چگونگی تاثیر آن بر افراد در درازمدت ،زمان و مطالعه بیشتری نیاز است.

عدم موفقیت درمان: بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی مقاوم به درمان، این راه را آخرین گزینه  خود میدانند بنابراین اگر این روش درمانی نتواند بهبودی در پی داشته باشد می تواند از نظر عاطفی ناامید و درمانده شود انتظارات واقع گرایانه و پشتیبانی پیگیرانه ضروری است.

دکترکوزین میگوید: کتامین به دنبال رفع همه ی ناامیدی ها واسترس ها از زندگی شما نیست اگرچه ممکن است برخی مشکلات افسردگی را برطرف کند اما عوامل استرس زا زندگی همچنان وجود دارد.و برای مدیریت آنها شما همچنان به پشتیبانی و کمک درمانگر نیاز دارید.

اثرات جانبی:

در حالیکه کتامین در محیطی کنترل شده و ایمن استفاده می شود می تواند فشار خون را بالا ببرد یا منجر به ایجائ توهمات شود.عوارض جانبی جدی نادر استزیرا این دارو در دوزهای کم مصرف میشود.دکتر کوزین می گوید کتامین میتواند تفاوت زیادی در کیفیت و طول عمر ایجاد کند و برای افراد با افکار خودکشی گزینه موثری واقع شود.