FA | EN
if (Model != null) {

1400/12/07 13:38:25

کتامین

کتامین برای افسردگی حاد، ابزار جدید و سوالات جدید

کتامین بعنوان داروی اصلی بیهوشی در اتاق عمل مورد استفاده قرار میگرفت.اخیرا زمینه ای برای به کار بردن این دارو برای درمان برخی موارد افسردگی شدید( مواردی که درمان های دیگربرای آن ناموفق بوده) در حال شکل گیری است.طبق تحقیقات تازه ای که در ایالات متحده انجام شده، سالانه 16میلیون از افراد بالغ تجربه هایی از افسردگی حاد را دارند همچنین آمار خودکشی بین سالهای 1999تا 2016 به طور جدی افزایش داشته است.

چرا کتامین برای درمان افسردگی استفاده می شود؟

اگر شخصی به درمان با کتامین پاسخ مثبتی دهد به سرعت میتواند علائم تهدید کننده زندگی از جمله افکار و اعمال مرگ و خودکشی و سایر نشانه های مربوط به این اختلال  را بکاهد.کتامین همچنان میتواند برای بهبود افسردگی همراه با اضطراب موثر واقع شود.

دیگر درمان های مربوط به افسردگی و افکار خودکشی اغلب هفته ها و ماه ها زمان میبرد تا نتیجه حاصل شود و یا درمان های متنوع با رویکردهای مختلف برای بهبودی بیمار مورد نیاز است. البته این نکته که رواندرمانی، داروهای ضد افسردگی، تحریک مغناطیسی و شوک درمانی اکنون بیشترین تاثیرات مثبت را در از بین بردن علاِئم این اختلال دارد در حالی که بیماران به سایر روش ها پاسخ مناسبی ندادند.

کتامین چگونه عمل میکند؟

اینکه کارکرد کتامین چگونه است به طور کامل مشخص نیست زیرا با بکار بردن مکانیسم جدیدی افسردگی را کاهش میدهد.کتامین احتمالا به افرادی که به روشهای درمانی دیگر جواب نداده اند میتواند درمدیریت افسردگی کمک کند.

هدف مهم کتامین در مغز اینگونه است که از طریق گیرنده ای به نام گیرنده ی ..جذب شود و مقدار انتقال دهنده ای بنام گلوتامات را  در فضای بین سیناپس ها افزایش دهد.پس از آن گلوتامات پذیرنده ی دیگری را فعال میکند بنام گیرنده ی ..

که فعالیت این دو گیرنده باهم به عملکرد وآزادسازی سایر مولکولها و ارتباط آنها با روش های جدید، بر روند فکری شناختی و خلق و خوی مراجع تاثیر میگذارد.

عوارض جانبی و احتمالی کتامین چیست؟

همانند تمامی داروها،کتامین نیز عوارض جانبی میتواند داشته باشد اما  فردی که اقدام به خودکشی داشته  یا درگیر افکار مرگ و خوکشی و افسردگی حاد  است مزایای محتمل مثبت آن بسیار بیشتر از خطر آن است.

تزریق کتامین ممکن است موجب :

  • افزایش فشار خون
  • -حالت تهوع و استفراغ
  • -اختلالات ادراکی (مانند کند شدن یا تند شدن زمان، رنگها ،محتوا،سر و صدا های محیط که میتواند تحریک کننده باشد ، تاری دید)
  • -گسستگی (مثل تجربه های خارج از بدن خود بودن که به ندرت به وجود می آید)

تغییرات در ادراک یا حالتهای گسستگی در بیمار بعد از اولین تزریق مشخص میشود و به سرعت از بین میرود.

استفاده ی طولانی مدت از کتامین عوارض جدی اضافه تری در بر دارد که در این زمینه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

چه چیزهای دیگری در مورد کتامین باید بدانیم؟

مقدار مورد نیاز کتامین برای بیهوشی با مقدار آن برای درمان افسردگی متفاوت است.برای درمان افسردگی دوز های بسیار کمتری لحاظ میگردد.

همانند اپیوئیدها، کتامین نیز وابستگی جسمی به همراه دارد و احتمال اعتیادآور بودن آن بالاست.این موضوع برای افرادی که سابقه ی اعتیاد و سو مصرف دارو (الکل،مواد مخدر و محرک و ...)دارند باید مورد توجه قرار گیرد و لحاظ کردن این مورد برای شخص بیمار و متخصص ضروری است.

اگر پس از دو الی سه دوره تزریق تغییراتی در روند بهبودی بیمار صورت نگرفت،بهتراست روشهای دیگری غیر از کتامین پیگیری شود.

اگر بیمار پس از سه جلسه تزریق روند بهبودی مثبتی داشت بهتر است  جلسات بیشتری با تشخیص پزشک متخصص تجویز گردد تا اثرات این درمان طولانی مدت تر و مثمرثمر واقع شود.این روش هیچ گونه خط درمانی استاندارد و مشخصی ندارد و شروع،ادامه یا متوقف کردن این جلسات کاملا تحت نظر و تشخیص  درمانگر صورت میگیرد